Informácia o ukončení verejnej zbierky Kľúč pre Náruč a využití vyzbieraných financií

Všetko sa to začalo na jeseň roku 2018 … to sme ešte ešte chodili bez rúšok a organizovali sa benefičné koncerty za neobmedzenej účasti verejnosti 🙂 Vďaka za odštartovanie rok trvajúcej zbierky Kľúč pre Náruč patrí kapele Team Revival Martin … vyzbierané financie sme využili v prospech klientov nášho Detského krízového centra Náruč.

Viac informácií ↓↓↓

Už 15 rokov praktickou pomocou presadzujeme: „Každý má právo na život v bezpečí“

Naše poradenské centrá Náruč v Žiline a Čadci sú zamerané na komplexnú pomoc predovšetkým dospelým obetiam domáceho násilia. Klientom poskytujeme špecializované sociálne, psychologické a právne poradenstvo. Po vyriešení krízovej situácie, pokiaľ je to potrebné, pracujeme s klientkami/klientmi dlhodobo a intenzívne na ich navrátení do bežného života.

Staršie z centier – Poradenské centrum Náruč ČADCA oslavuje v týchto dňoch svoje 15. narodeniny!

Impulzom pre zriadenie (vtedy sme si mysleli, že jedinej) poradne, bol v tom čase vysoký počet detí z regiónu Kysúc umiestňovaných do nášho Detského krízového centra Náruč v dôsledku ich ohrozenia alebo hrubého zanedbávania v rodine. Dochádzalo však aj k nárastu počtu dospelých osôb, ktoré sa ako obete domáceho násilia rozhodli vyhľadať u nás pomoc …

Náruč v reakcii na tieto skutočnosti zriadila v roku 2005 poradňu pre obete domáceho násilia v Čadci. Šlo o prirodzené rozšírenie našich aktivít, keďže väčšina detí umiestňovaných do krízového centra pochádzala z prostredia, kde násilník ohrozuje celú rodinu. Z tohto pohľadu bolo otvorenie poradne pre ženy logickým krokom – pomoc matkám rozšírila súbor nástrojov, ako účinnejšie pomáhať ich deťom. Poradňa v Čadci sa stala pre obete domáceho násilia vyhľadávaným útočiskom a záujem o jej služby čoskoro prerástol hranice kysuckého regiónu. Vzhľadom na vysoký dopyt po týchto službách došlo o 3 roky neskôr k otvoreniu druhej náručovskej poradne – v Žiline.

V oboch poradniach pomáhame v rámci sociálneho poradenstva riešiť dopady domáceho násilia na život klientok/klientov a ich rodín, zorientovať sa v možnostiach pomoci, ktorú im zo zákona môže poskytnúť obec alebo štát, či sprostredkovať im kontakt na ďalšie špecializované pomáhajúce inštitúcie alebo odborníkov. Na sociálne poradenstvo nadväzuje právne poradenstvo a právna pomoc v oblasti vypracovania písomných podaní na súdy a políciu, ako aj všetky druhy podaní na súdy do občiansko-právnych konaní. Neoddeliteľnou súčasťou pomoci obetiam domáceho násilia je psychologické poradenstvo. Zameriavame sa na prekonanie krízy a tiež celkový osobnostný rozvoj, ktorý obetiam pomáha vyrovnávať sa s náročnou prežitou  situáciou a zvýšiť kvalitu ich života.

Poradenské centrum Náruč Čadca poskytlo za 15 rokov svojej činnosti pomoc takmer 1500 klientom.

Okrem poradenstva, ktoré tvorí základnú kostru našich služieb,  pravidelne každú prvú stredu v mesiaci, prebieha v priestoroch čadčianskej Náruče na Potočnej ulici (budova NOVAtech)  svojpomocný klub pre klientky a detské skupinky. Tieto stretnutia majú podporný, terapeutický a relaxačný význam.  V rámci kampane Family – rodina na prvom mieste, ktorú zastrešuje a financuje Nadácia J&T, sa nám za posledné dva roky podarilo v regióne Kysúc intenzívne pracovať s viac ako 200 rodinami ohrozenými násilím.

Poradne Náruč priniesli do regiónu služby, ktoré tu dovtedy absentovali a ktoré sú, čo do rozsahu a kvality, dodnes v rámci Slovenska ojedinelými. Teší nás, že už etablované komplexné riešenia pre prevenciu a elimináciu násilia páchaného na ženách a v rodinách v žilinskom kraji prostredníctvom našich  poradenských služieb získalo ocenenie Inovácia Žilinského kraja za rok 2012 v kategórii Regionálny rozvoj.

Vďaka príspevku Žilinského samosprávneho kraja a dlhoročnej  podpore Nadácie J&T, ale i individuálnym darcom a darcom 2%, môžeme všetky poradenské služby a podporné aktivity pre našich detských i dospelých klientov poskytovať v poradniach bezplatne.

Kontakty a ďalšie informácie o možnostiach pomoci nájdete na https://naruc.sk/som-dospely/.

Výzva platná nielen 19. novembra

Deti potrebujú pre svoj zdravý vývin fyzické a emocionálne bezpečie. Život bez strachu, v bezpečí, je ich základným právom. Zodpovednosť za prevenciu a riešenie násilia na deťoch je vecou všetkých dospelých.

Týranie a zneužívanie detí je neviditeľnou realitou dnešného sveta. Nadácia Ženského svetového summitu v Ženeve preto už v roku 2000 vyhlásila Svetový deň prevencie týrania detí … je ním práve dnešný deň – 19. november.

Výskumy ukazujú, že jedno z 5 detí na Slovensku zažilo násilie! Oficiálne štatistiky však zachytávajú len zlomok skutočného množstva prípadov.

Okrem zdravotných problémov môže dochádzať u týraných a zneužívaných detí k závažnému narušeniu až trvalému poškodeniu vývoja ich osobnosti, sebavedomia a medziľudských vzťahov, ktoré pretrvávajú aj v dospelosti. Väčšina prípadov sa pritom udeje tam, kde by malo byť najbezpečnejšie – v rodinách.

Preto vyzývame všetkých dospelých: Nezatvárajte oči pred násilím – pomáhate tak „neviditeľným“ deťom!

V prípade potreby pomoci alebo konzultácií môžete kontaktovať Detské advokačné centrum Náruč alebo naše Poradenské centrá Náruč v Žiline a Čadci. Všetky naše služby sú bezplatné.

domáce násilie: ANI VY V TOM NIE STE SAMI – pomoc existuje!

Pani Ivana bola vydatá 8 rokov, keď sa jej predstavy o pokojnom a šťastnom rodinnom živote zrútili ako domček z kariet. Anetka bola prváčka a Miško škôlkar. Na prvý úder od manžela chcela rýchlo zabudnúť. Ľúbila ho. Dokonca aj vtedy, keď ju udrel druhý aj tretíkrát. Potom to už prestala počítať. Facky sa zahojili, rany na duši však nie. Bola denne ponižovaná ako žena, aj ako matka. Keby to aspoň tie deti nevideli a nepočuli. Ale ony to videli a počuli. A plakali s ňou. Nemalo to konca, práve naopak. Akoby bola skúšaná, či toho ešte viac unesie. Vydržala presne trinásť mesiacov. Kvôli deťom, aby mali rodinu. Netušila, že práve kvôli deťom musí odísť.

Jedného dňa zazvonila polícia. Oznámili jej, že dostali od susedov anonymné hlásenie. Potom sa jej spýtali, či je v poriadku a či sú v poriadku aj deti. Dostala leták. Čítala v ňom o našom občianskom združení Náruč – Pomoc deťom v kríze, ktoré pomáha týraným ženám, obetiam násilia. Váhala, či tam zavolať. Hanbila sa. Veľmi…

Ivanu medzičasom kontaktovala i dcérina triedna učiteľka a požiadala ju o stretnutie. Tušila, o čom bude rozhovor. Vypočula si, ako sa Anetka zmenila. Je smutná a vyhýba sa kontaktu s inými deťmi. Na hodinách je nesústredená. Cez vyučovanie sa pýta na toaletu, pričom sa do triedy vracia uplakaná. Zhoršila si známky. Treba to riešiť.

Ivana sa rozhodla. Zavolala do nášho poradenského centra a dohodla si osobné stretnutie. Počiatočná nervozita z nej po prvých minútach opadla. So stiahnutým hrdlom vyrozprávala svoj životný príbeh. Citlivý a chápajúci prístup sociálnej pracovníčky a psychologičky v nej vyvolal pocit dôvery.

S ich pomocou sa naučila byť silnejšou. Dokonca aj Anetka s Miškom sa hravou formou naučili vďaka psychologickej pomoci spracovať zlé spomienky. Na nevyhnutný čas sme pani Ivane pomohli odísť s deťmi do bezpečia. Ivanin – už bývalý – manžel bol medzitým za svoje správanie odsúdený a Ivana sa tak mohla spolu s deťmi vrátiť do pôvodného bytu. Deti boli súdom zverené do jej starostlivosti po tom, ako sme jej pomohli vypracovať potrebný návrh na súd. Pre Ivanu to bola náročná životná etapa, ale ako sama tvrdí: najviac jej pomohlo vedomie, že v tom nie je sama.  

Ak ste sa ocitli v rovnakej alebo podobnej situácii ako Ivana, kontaktujte naše Poradenské centrá Náruč v Žilina (tel. kontakt: 0918 185 576) alebo v Čadci (tel. kontakt: 0907 840 552), ktoré poskytujú bezplatné sociálne, právne a psychologické poradenstvo obetiam násilia.