Pobyt v prírode pomáha prekonať príznaky prežitej traumy

Ľudia často prehliadajú pozitívny vplyv prírody na duševné zdravie. Naše okolie pritom môže výrazne ovplyvniť spôsob, akým myslíme a cítime – je dokázané, že pravidelné pobyty v prírode sú dôležité pre našu duševnú pohodu.

Pobyty v prírode využívame pri práci s deťmi, ktoré nachádzajú dočasné bezpečné útočisko v našom Detskom krízovom centre Náruč. Už niekoľko rokov sú terapeuticky ladené pobyty v prebúdzajúcej sa jarnej a pestrofarebnej jesennej prírode neoddeliteľnou súčasťou nášho špecializovaného programu na pomoc detským obetiam násilia. Prírodné prostredie dáva príležitosť upokojiť sa, zažiť a spoznávať seba i druhých.

Každý z nás má špecifický spôsob fungovania v živote, uvažovania, vnímania a uvedomovania si skutočností. Rovnako každý z nás má individuálny spôsob prežívania zranení či dlhodobej traumy. Preto naše psychologičky a sociálne pracovníčky pripravujú špecifický program na každý z pobytov v prírode podľa individuálnych potrieb a schopností zúčastnených detí. Vo všeobecnosti však platí, že počas 4-dňového pobytu poskytujeme deťom zážitky napomáhajúce k sebapoznaniu, sebaúcte a sebadôvere. Dôležitým prvkom programu sú aj aktivity, ktoré pomáhajú deťom zlepšiť vzťahy a komunikáciu voči svojmu okoliu.

Schopnosť vysporiadať sa s prežitou traumou spôsobenou blízkou osobou a zlepšenie častokrát problematickej komunikácie dáva deťom lepšiu šancu zvládnuť aktuálnu životnú krízovú situáciu a eliminovať znovuprežívanie či tzv. odložené následky traumy v dospievaní či dospelosti, v dôsledku čoho vznikajú napr. depresie, úzkostné či somatizačné poruchy, rôzne fóbie, škodlivé užívanie návykových látok a závislosti.

Veľká vďaka patrí Nadácii Volkswagen Slovakia, vďaka ktorej sme mohli v roku 2020 tieto dva pobyty realizovať. Horská príroda Kysúc a nádherné prostredie Kostoleckej tiesňavy nám poskytli úžasné prostredie pre nové životné dobrodružstvá, učenie sa o sebe samých a i zlepšovanie vzťahov.

Ako sme s IT krajom prešli za 40 dní okolo sveta

… potrebovali sme dofinancovať kúpu nového auta s nenákladnou a bezproblémovou prevádzkou, ktoré to s nami potiahne ďalších 12 rokov … a vtom prišli ľudia zo žilinských IT firiem s netradičnou ponukou.

Sprevádzanie detí, ktoré našli bezpečné útočisko v našom Detskom krízovom centre Náruč, do školy či k lekárom, realizácia výletov a rôznych voľnočasových aktivít mimo areálu krízového centra ale i zastupovanie záujmov detí na úradoch alebo súdoch – to všetko si vyžaduje rýchle, bezpečné a efektívne cestovanie. Naše 12-ročné autíčko i napriek dobrej starostlivosti a priebežnej údržbe (ani nie tak pomaly, ako isto) dosluhuje. Náklady na neustále opravy sú nerentabilné, ale toto auto by nám nepostrádateľne chýbalo. Potrebovali sme preto nakumulovať financie na kúpu nového spoľahlivého a bezpečného 5-miestneho “tátoša”, ktorý to s nami s nenákladnou a bezproblémovou prevádzkou potiahne ďalších 12 rokov … a vtom prišla netradičná ponuka z ITkraja:

V dobe obmedzeného cestovania sa chceli žilinské IT firmy “hecnúť” a za 40 dní virtuálne obísť zo Žiliny celý svet, čo je 40 075 km. A popri tom podporiť dobrú vec – vyzbierať 4 000 € na dofinancovanie kúpy nového auta pre nás.

Cez špeciálnu výzvu zverejnenú na portáli ludialudom.sk mohli na auto prispievať individuálni darcovia ale aj firmy, ktoré sa rozhodli finančne odmeniť každý kilometrík „odhýbaný“ ich zamestnancami. Rátal sa len vlastný pohon: chôdza, beh, bicykel, korčule …

Nakoniec v rámci výzvy športovalo 400 osôb z 11 IT firiem a Žilinskej univerzity, ktoré spolu prešli 51 721 km.  Najviac sa bicyklovalo (34 105 km), behalo (7 691 km) a chodilo (7 635 km), ale 1 650 km sme dali aj na korčuliach a kolobežkách, zaplávali a odpádlovali sme 445 km.

Hýbali sa nielen ľudia z IT firiem ale aj z Náruče – prispeli sme takmer 2500 kilometrami.

Naša nové auto už jazdí!

ĎAKUJEME všetkým športovcom, darcom a podporovateľom!

… ostávame v pohybe, priatelia!

Viac detailov k výzve IT kraja nájdete tu.