[:sk]VELUX: Modelové Detské advokačné centrum na Slovensku[:en]VELUX: Model Child Advocacy Centre in Slovakia[:]
Po takmer dvadsiatich rokoch práce s týranými, zneužívanými a zanedbávanými deťmi chceme prispieť k zaplneniu medzery v systéme pomoci deťom, ktoré sa stali obeťami sexuálneho zneužívania, prípadne ťažkých foriem fyzického týrania. Chceme tak urobiť cestou vybudovania modelového Detského advokačného centra. Našou ambíciou je prispieť k rozvoju multidisciplinárneho prístupu, v rámci ktorého bude tím skúsených, špeciálne vyškolených profesionálov spolupracovať na prípadoch sexuálneho zneužívania detí, využívajúc pri tom postupy smerujúce k včasnej intervencii a dlhodobej odbornej pomoci deťom. Naším cieľom je vybudovať bezpečný, vľúdny priestor, kde deťom a podporujúcim členom ich rodiny bude poskytnutá špecializovaná odborná pomoc a služby zamerané na proces rehabilitácie a prekonávania traumy spôsobenej zneužívaním.
Aktivity Detského advokačného centra budú podporované naším advokačným úsilím zameraným na implementáciu takých systémových či legislatívnych zmien, ktoré prispejú k posilneniu interdisciplinárnej spolupráce v prípadoch sexuálneho zneužívania detí.
Projekt je podporovaný Nadáciou VELUX

ANGLICKY SKUSKA
Model Child Advocacy Centre in Slovakia
Having worked with abused and neglected children for nearly 20 years, we want to fill the gap in the system of providing help to child victims of sexual and/or physical abuse, building a pilot Child Advocacy Centre (CAC). Our ambition is to contribute to the development of multidisciplinary approach enabling a team of highly-skilled and specially trained professionals to co-operate in child abuse cases and take actions that will support the long-term well-being of abused children. Our goal is to build a safe, welcoming place where children and their non-abusive family members will receive special treatment and services designed to promote healing and reduce the trauma of abuse.
CAC activities will be supported by our advocacy efforts aimed to the implementation of such legislative and/or systemic changes that will contribute to the strengthening of interdisciplinary cooperation in cases of child sexual abuse.
Our project is supported by the VELUX Foundations

Inovatívne formy práce s deťmi ohrozenými násilím
Vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska realizujeme v období od 1.7.2016 do 31.3.2017 projekt Inovatívne formy pomoci deťom v kríze a preventívne aktivity na školách. Detské krízové centrum Náruč (DKC) aktuálne prechádza výraznou transformáciou – zriaďuje 4 profesionálne rodiny s cieľom poskytnúť dočasný domov a starostlivosť pre 10 detí, zatiaľ čo v DKC Náruč sa transformuje výchovná skupina v počte 12 detí. Snažíme sa zabezpečiť prepojenie profesionálnych rodičov s vychovávateľmi a odbornými pracovníkmi pôsobiacimi v DKC Náruč, ale i vzájomné poznanie sa detí umiestnených v profesionálnych rodinách s našimi pracovníkmi. Ideálnou formou je spoločný neformálny pobyt spojený so vzdelávacími aktivitami pre deti a rodičov.
Počas trvania projektu budú prebiehať tiež pravidelné arteterapeutické stretnutia detí z Poradenského centra Náruč Čadca s našou arteterapeutkou, ktoré pomáhajú pri diagnostike i ventilácií negatívnych emócií a prispievajú k celkovému zmierneniu psychickej záťaže detí klientok a klientov.
Preventívnym programom ART (Aggression Replacement Training) chceme prostredníctvom tréningu sociálnych zručností, morálneho zvažovania a tréningu regulácie hnevu naučiť vybrané deti na základnej škole v Čadci, ako nahradiť agresívne formy správania sociálne prijateľným správaním.
Projekt zabezpečuje financovanie lektorov, výdavky na víkendový pobyt i nákup materiálu potrebného na realizáciu arteterapie a programu ART.
Ciele projektu:
Zlepšiť prácu profesionálnych rodičov DKC Náruč s deťmi dočasne vyňatými z rodiny
Prepojiť odbornú prácu s deťmi v profesionálnych rodinách a v Detskom krízovom centre Náruč
Zlepšiť diagnostiku a terapeutickú prácu s deťmi prostredníctvom arteterapie
Naučiť deti na ZŠ v Čadci zvládať agresivitu a pretransformovať ju do sociálne prijateľného správania prostredníctvom špecializovaného tréningu ART (Aggression replacement training)
Projekt realizujeme vďaka Fondu Hodina deťom Nadácie predeti Slovenska
Vytvorenie medzisektorovej platformy pre zlepšenie miestnych a regionálnych politík pre rodiny
Názov projektu: Vytvorenie medzisektorovej platformy pre zlepšenie miestnych a regionálnych politík pre rodiny
Prijímateľ: Nadácia J&T
Sídlo prijímateľa: Dvořákovo nábrežie 10, 811 02 Bratislava
Partneri:
- Náruč – pomoc deťom v kríze, občianske združenie
- Dom nádeje, občianske združenie
- Rozum a cit, občianske združenie
Výška poskytnutého NFP: 379 964,28 €
Miesto realizácie projektu: Žilinský samosprávny kraj (menej rozvinutý región)
Doba realizácie projektu: 6/2018 – 5/2020
Stručný opis projektu:
Účelom projektu je vytvorenie medzisektorovej platformy pre zlepšenie miestnych a regionálnych politík pre rodiny v kríze, ktoré zlyhávajú z dôvodu neriešenia svojho problému, na dosiahnutie cieľa projektu: Podpora sieťovania a medzisektorovej spolupráce v oblasti tvorby a implementácie rodinných politík a sanácie rodín v kríze na miestnej a regionálnej úrovni. Projekt nadväzuje na doterajšie aktivity žiadateľa, konkrétne na pilotný projekt zameraný na podporu rodín, riešenie problémov a sanáciu rodín v kríze prostredníctvom rozšírenia portfólia a zlepšenia služieb neziskových organizácií v regióne Žilina. Aktivity projektu boli realizované zároveň s neformálnymi partnermi z verejného sektora, najmä ÚPSVaR a miestnou samosprávou.
Zameranie projektu:
- podpora sieťovania a medzisektorovej spolupráce v oblasti tvorby a implementácie rodinných politík a sanácie rodín v kríze na miestnej a regionálnej úrovni,
- budovanie a posilňovanie inštitucionálnych kapacít MNO na miestnej, regionálnej a národnej úrovni,
- prehĺbenie informovanosti a porozumenia občanov v témach a verejných politikách, podpora participácie občanov na príprave, implementácii a kontrole implementácie verejných politík a stratégií pre rodiny na miestnej, regionálnej a národnej úrovni.
Cieľové skupiny projektu:
- inštitúcie a subjekty verejnej správy,
- neziskové organizácie pôsobiace v oblasti podpory rodín a politík zameraných na rodinu,
- občianski aktivisti,
- miestna samospráva (obce a mestá).
Nepriame cieľové skupiny projektu (profitujúce z realizácie a dopadu projektu):
- rodiny v kríze,
- právnické osoby a občania (prijímatelia služieb VS).
Výstupy projektu:
- vytvorená platforma organizácií neziskového sektora a verejnej správy pre tvorbu a implementáciu efektívnych rodinných politík,
- pracovné stretnutia platformy organizácií neziskového sektora a verejnej správy,
- vytvorená regionálna stratégia v oblasti rodinnej politiky a sanácie rodín v kríze,
- návrh na zmenu legislatívy, resp. záväzných dokumentov na národnej, regionálnej alebo miestnej úrovni,
- workshopy pre odbornú aj laickú verejnosť na identifikované témy,
- workshopy vzdelávania cieľovej skupiny v oblasti občianskej participácie, finančnej gramotnosti, rodičovských zručností a pomoci rodine,
- vydanie príručky pre terénneho sociálneho pracovníka,
- mediálna kampaň na zvýšenie povedomia na regionálnej úrovni,
- poskytované poradenstvo – kontaktné poradenské miesta (právnik, psychológ, odborník v sociálnej práci),
- realizácia terénnej sociálnej práce.
Očakávané výsledky:
Primárne výsledky pre cieľovú skupinu projektu:
- zapojená verejnosť do procesu tvorby a kontroly verejných politík,
- angažovanosť partnerov projektu pri zdieľaní dobrých skúseností zo svojej práce – zosieťované organizácie, ktoré pracujú v oblasti poradenstva a priamej pomoci rodinám,
- vytvorené multi-spektrálne partnerstvá v Žilinskom kraji v oblasti riešenia rodinnej sociálnej politiky.
Po ukončení projektu:
- vytvorené materiály / manuály,
- fotodokumentácia k projektu,
- výstupy z diseminácie výsledkov projektu.
TENTO PROJEKT JE PODPORENÝ Z EURÓPSKEHO SOCIÁLNEHO FONDU.
Informácie o operačnom programe Efektívna verejná správa nájdete na webovej stránke www.opevs.eu.