[:sk]VELUX: Modelové Detské advokačné centrum na Slovensku[:en]VELUX: Model Child Advocacy Centre in Slovakia[:]
Po takmer dvadsiatich rokoch práce s týranými, zneužívanými a zanedbávanými deťmi chceme prispieť k zaplneniu medzery v systéme pomoci deťom, ktoré sa stali obeťami sexuálneho zneužívania, prípadne ťažkých foriem fyzického týrania. Chceme tak urobiť cestou vybudovania modelového Detského advokačného centra. Našou ambíciou je prispieť k rozvoju multidisciplinárneho prístupu, v rámci ktorého bude tím skúsených, špeciálne vyškolených profesionálov spolupracovať na prípadoch sexuálneho zneužívania detí, využívajúc pri tom postupy smerujúce k včasnej intervencii a dlhodobej odbornej pomoci deťom. Naším cieľom je vybudovať bezpečný, vľúdny priestor, kde deťom a podporujúcim členom ich rodiny bude poskytnutá špecializovaná odborná pomoc a služby zamerané na proces rehabilitácie a prekonávania traumy spôsobenej zneužívaním.
Aktivity Detského advokačného centra budú podporované naším advokačným úsilím zameraným na implementáciu takých systémových či legislatívnych zmien, ktoré prispejú k posilneniu interdisciplinárnej spolupráce v prípadoch sexuálneho zneužívania detí.
Projekt je podporovaný Nadáciou VELUX

ANGLICKY SKUSKA
Model Child Advocacy Centre in Slovakia
Having worked with abused and neglected children for nearly 20 years, we want to fill the gap in the system of providing help to child victims of sexual and/or physical abuse, building a pilot Child Advocacy Centre (CAC). Our ambition is to contribute to the development of multidisciplinary approach enabling a team of highly-skilled and specially trained professionals to co-operate in child abuse cases and take actions that will support the long-term well-being of abused children. Our goal is to build a safe, welcoming place where children and their non-abusive family members will receive special treatment and services designed to promote healing and reduce the trauma of abuse.
CAC activities will be supported by our advocacy efforts aimed to the implementation of such legislative and/or systemic changes that will contribute to the strengthening of interdisciplinary cooperation in cases of child sexual abuse.
Our project is supported by the VELUX Foundations

Inovatívne formy práce s deťmi ohrozenými násilím
Vďaka podpore Nadácie pre deti Slovenska realizujeme v období od 1.7.2016 do 31.3.2017 projekt Inovatívne formy pomoci deťom v kríze a preventívne aktivity na školách. Detské krízové centrum Náruč (DKC) aktuálne prechádza výraznou transformáciou – zriaďuje 4 profesionálne rodiny s cieľom poskytnúť dočasný domov a starostlivosť pre 10 detí, zatiaľ čo v DKC Náruč sa transformuje výchovná skupina v počte 12 detí. Snažíme sa zabezpečiť prepojenie profesionálnych rodičov s vychovávateľmi a odbornými pracovníkmi pôsobiacimi v DKC Náruč, ale i vzájomné poznanie sa detí umiestnených v profesionálnych rodinách s našimi pracovníkmi. Ideálnou formou je spoločný neformálny pobyt spojený so vzdelávacími aktivitami pre deti a rodičov.
Počas trvania projektu budú prebiehať tiež pravidelné arteterapeutické stretnutia detí z Poradenského centra Náruč Čadca s našou arteterapeutkou, ktoré pomáhajú pri diagnostike i ventilácií negatívnych emócií a prispievajú k celkovému zmierneniu psychickej záťaže detí klientok a klientov.
Preventívnym programom ART (Aggression Replacement Training) chceme prostredníctvom tréningu sociálnych zručností, morálneho zvažovania a tréningu regulácie hnevu naučiť vybrané deti na základnej škole v Čadci, ako nahradiť agresívne formy správania sociálne prijateľným správaním.
Projekt zabezpečuje financovanie lektorov, výdavky na víkendový pobyt i nákup materiálu potrebného na realizáciu arteterapie a programu ART.
Ciele projektu:
Zlepšiť prácu profesionálnych rodičov DKC Náruč s deťmi dočasne vyňatými z rodiny
Prepojiť odbornú prácu s deťmi v profesionálnych rodinách a v Detskom krízovom centre Náruč
Zlepšiť diagnostiku a terapeutickú prácu s deťmi prostredníctvom arteterapie
Naučiť deti na ZŠ v Čadci zvládať agresivitu a pretransformovať ju do sociálne prijateľného správania prostredníctvom špecializovaného tréningu ART (Aggression replacement training)
Projekt realizujeme vďaka Fondu Hodina deťom Nadácie predeti Slovenska
Vytvorenie medzisektorovej platformy pre zlepšenie miestnych a regionálnych politík pre rodiny
Názov projektu: Vytvorenie medzisektorovej platformy pre zlepšenie miestnych a regionálnych politík pre rodiny
Prijímateľ: Nadácia J&T
Sídlo prijímateľa: Dvořákovo nábrežie 10, 811 02 Bratislava
Partneri:
- Náruč – pomoc deťom v kríze, občianske združenie
- Dom nádeje, občianske združenie
- Rozum a cit, občianske združenie
Výška poskytnutého NFP: 379 964,28 €
Miesto realizácie projektu: Žilinský samosprávny kraj (menej rozvinutý región)
Doba realizácie projektu: 6/2018 – 5/2020
Stručný opis projektu:
Účelom projektu je vytvorenie medzisektorovej platformy pre zlepšenie miestnych a regionálnych politík pre rodiny v kríze, ktoré zlyhávajú z dôvodu neriešenia svojho problému, na dosiahnutie cieľa projektu: Podpora sieťovania a medzisektorovej spolupráce v oblasti tvorby a implementácie rodinných politík a sanácie rodín v kríze na miestnej a regionálnej úrovni. Projekt nadväzuje na doterajšie aktivity žiadateľa, konkrétne na pilotný projekt zameraný na podporu rodín, riešenie problémov a sanáciu rodín v kríze prostredníctvom rozšírenia portfólia a zlepšenia služieb neziskových organizácií v regióne Žilina. Aktivity projektu boli realizované zároveň s neformálnymi partnermi z verejného sektora, najmä ÚPSVaR a miestnou samosprávou.
Zameranie projektu:
- podpora sieťovania a medzisektorovej spolupráce v oblasti tvorby a implementácie rodinných politík a sanácie rodín v kríze na miestnej a regionálnej úrovni,
- budovanie a posilňovanie inštitucionálnych kapacít MNO na miestnej, regionálnej a národnej úrovni,
- prehĺbenie informovanosti a porozumenia občanov v témach a verejných politikách, podpora participácie občanov na príprave, implementácii a kontrole implementácie verejných politík a stratégií pre rodiny na miestnej, regionálnej a národnej úrovni.
Cieľové skupiny projektu:
- inštitúcie a subjekty verejnej správy,
- neziskové organizácie pôsobiace v oblasti podpory rodín a politík zameraných na rodinu,
- občianski aktivisti,
- miestna samospráva (obce a mestá).
Nepriame cieľové skupiny projektu (profitujúce z realizácie a dopadu projektu):
- rodiny v kríze,
- právnické osoby a občania (prijímatelia služieb VS).
Výstupy projektu:
- vytvorená platforma organizácií neziskového sektora a verejnej správy pre tvorbu a implementáciu efektívnych rodinných politík,
- pracovné stretnutia platformy organizácií neziskového sektora a verejnej správy,
- vytvorená regionálna stratégia v oblasti rodinnej politiky a sanácie rodín v kríze,
- návrh na zmenu legislatívy, resp. záväzných dokumentov na národnej, regionálnej alebo miestnej úrovni,
- workshopy pre odbornú aj laickú verejnosť na identifikované témy,
- workshopy vzdelávania cieľovej skupiny v oblasti občianskej participácie, finančnej gramotnosti, rodičovských zručností a pomoci rodine,
- vydanie príručky pre terénneho sociálneho pracovníka,
- mediálna kampaň na zvýšenie povedomia na regionálnej úrovni,
- poskytované poradenstvo – kontaktné poradenské miesta (právnik, psychológ, odborník v sociálnej práci),
- realizácia terénnej sociálnej práce.
Očakávané výsledky:
Primárne výsledky pre cieľovú skupinu projektu:
- zapojená verejnosť do procesu tvorby a kontroly verejných politík,
- angažovanosť partnerov projektu pri zdieľaní dobrých skúseností zo svojej práce – zosieťované organizácie, ktoré pracujú v oblasti poradenstva a priamej pomoci rodinám,
- vytvorené multi-spektrálne partnerstvá v Žilinskom kraji v oblasti riešenia rodinnej sociálnej politiky.
Po ukončení projektu:
- vytvorené materiály / manuály,
- fotodokumentácia k projektu,
- výstupy z diseminácie výsledkov projektu.
TENTO PROJEKT JE PODPORENÝ Z EURÓPSKEHO SOCIÁLNEHO FONDU.
Informácie o operačnom programe Efektívna verejná správa nájdete na webovej stránke www.opevs.eu.
Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac II
Náruč – Pomoc deťom v kríze v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a s finančnou podporou THE VELUX FOUNDATIONS si Vás dovoľujú pozvať na medzinárodnú odbornú konferenciu zameranú na prezentovanie najnovších poznatkov a trendov v práci s deťmi ohrozenými násilím s názvom Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac II., ktorá sa uskutoční dňa 15. októbra 2019 v kongresovej sále Úradu Žilinského samosprávneho kraja v Žiline.
Účasť na konferencii je bezplatná.
Na konferenciu je možné prihlásiť sa najneskôr v termíne do 30. septembra 2019 zaslaním NÁVRATKY na e-mail:bracinikova@naruc.sk :
______________________________________________________________________________
Záväzne sa prihlasujem na konferenciu Pomoc dieťaťu ohrozenému násilím: Spolu dokážeme viac II.:
Meno a priezvisko účastníka:
Názov organizácie/inštitúcie:
Pracovná pozícia:
Kontaktný e-mail:
Tel. č.:
* Mám/nemám záujem o obed
* mám/nemám záujem o zabezpečenie vegetariánskeho obeda
______________________________________________________________________________
Vzhľadom na kapacitné limity kongresovej sály Vašu účasť na konferencii v dostatočnom predstihu potvrdíme. Zároveň si dovoľujeme požiadať Vás o akceptovanie podmienky účasti max. 2 účastníkov z jednej organizácie, príp. pracoviska. V prípade záujmu o väčší počet účastníkov dajte, prosíme, túto informáciu do mailu ku zasielanej návratke – Vašej požiadavke bude v prípade voľných kapacít vyhovené (informáciu o možnosti väčšej účasti zašleme mailom po 01.10.2019).
Pre zaslanie návratky a ďalšie informácie kontaktujte:
Jana Braciníková, tel. č.: 0911 240 822, e-mail: bracinikova@naruc.sk
Keď vás navštívi Prezidentka Slovenskej Republiky, je to zároveň pocta aj výzva do ďalšej práce.
Dnes sme boli poctení návštevou našej pani prezidentky Zuzany Čaputovej a jej tímu. Previedli sme ju Detským advokačným centrom Náruč a oboznámili ju s našou prácou. Diskutovali sme tiež o problémoch, ktorým sú vystavené detské obete násilia, osobitne o sekundárnej viktimizácii, ktorej nezriedka musia čeliť v rámci procesov súvisiacich s trestným konaním, ako aj o možnostiach, ako jej čo najúčinnejšie zabrániť. Sme veľmi radi, že máme prezidentku, ktorá sa zaujíma o najzraniteľnejšie skupiny a je odhodlaná prispieť k uľahčeniu ich náročnej životnej situácie.
Detské advokačné centrum Náruč bolo vybudované vďaka THE VELUX FOUNDATIONS
Programy zamerané na posilnenie rodiny
V našej práci sa podstatne častejšie ako iné organizácie pôsobiace v pomáhajúcich profesiách stretávame so skutočne náročnými prípadmi detí, ktoré sú násiliu vystavené zo strany vlastných rodičov. Napriek tomu sme naďalej presvedčení, že najlepším miestom, kde môže dieťa vyrastať, je rodina. Preto vždy, keď je to len trochu možné, hľadáme možnosti, ako rodinu zachovať a zabrániť tak umiestneniu dieťaťa do inštitucionálnej starostlivosti. S týmto cieľom dlhoročne realizujeme programy zamerané na posilnenie rodiny. Využívame pri tom celý rad postupov, s využitím metód ako sociálna intervencia v rodinnom prostredí, filiálna terapia, program Ja a mama…:
- V spolupráci s úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny, ale tiež v rámci vlastných projektov realizujeme programy sanácie rodín ohrozených domácim násilím
- Pre rodiny, ktoré to potrebujú, vykonávame programy zamerané na upevnenie vzťahov rodičov a detí
- Podľa potreby ponúkame individuálne a skupinové programy zamerané na rozvoj rodičovských zručností pre matky a deti z rodín ohrozených domácim násilím a/alebo nedostatočnou funkčnosťou
- Využívame pomoc dobrovoľníkov v rámci podporných programov pre deti a rodiny
Vzdelávanie profesionálov
Mnohí odborníci pracujúci s deťmi (učitelia, sociálni pracovníci, psychológovia, lekári a pod.) si uvedomujú závažnosť problematiky týrania, zneužívania a zanedbávania detí, nemajú však dostatok informácií o tom, ako takéto deti identifikovať, ako s nimi pracovať, kam sa obrátiť o pomoc a najmä ako predchádzať týraniu a sexuálnemu zneužívaniu detí. V rámci svojich limitovaných možností sa pokúšame aspoň čiastočne prispieť k zaplneniu týchto „bielych miest“ prostredníctvom školiacich aktivít pre profesionálov pracujúcich s deťmi a pre deti.
Naše vzdelávacie programy sú zamerané najmä na to, aby účastníkom poskytli základné informácie o syndróme týrania, zneužívania a zanedbávania detí a základné postupy práce s deťmi ohrozenými násilím (základy komunikácie s dieťaťom, význam a možnosti multidisciplinárnej spolupráce, širšie možnosti pomoci, psychologické, sociálne a právne aspekty práce s obeťami násilia …)
Ďalším cieľom, ktorý v rámci vzdelávania profesionálov sledujeme, je posilnenie vyhľadávacej činnosti, aby prípady násilia páchaného na deťoch boli identifikované včas a aby postihnutým deťom bola zabezpečená kvalitná a účinná odborná pomoc.
Medzi najdôležitejšie výstupy našich vzdelávacích programov patria:
- Zvýšenie schopnosti profesionálov v oblasti identifikácie detí ohrozených týraním, zneužívaním a zanedbávaním
- Zvýšenie erudície profesionálov, ich znalostí a zručností v kontakte s obeťami týrania, zneužívania a zanedbávania resp. v kontakte s rodinami ohrozenými domácim násilím
- Oboznámenie profesionálov s postupmi a metódami, ktoré prispievajú k skvalitňovaniu rozhodovacích procesov v rámci prešetrovania situácie ohrozeného dieťaťa a tvorby individuálnych plánov na zlepšenie života dieťaťa
- Vytváranie multidisciplinárnych tímov a širších sietí spolupracujúcich organizácií
Na podporu vzdelávania a osvety vydávame tiež preklady a odborné publikácie, tréningové a informačné materiály.
Preventívne programy pre deti
Prevencia patrí dlhodobo k našim kľúčovým programom. Jej cieľom je včasná osveta, v rámci ktorej deťom poskytujeme informácie, ako rozpoznať násilie v rodine a ako sa pred ním chrániť. Vo svojich preventívnych aktivitách dbáme na to, aby prevenciu vykonávali vyškolení preventisti, ktorí sú dôkladne oboznámení s problematikou násilia na deťoch, ale tiež so špecifikami komunikácie tejto náročnej témy s ohľadom na vek, rozumovú a emocionálnu vyspelosť detí. Prostredníctvom interaktívnych a hrových aktivít deti získavajú informácie o násilí, jeho príčinách, formách a možnostiach pomoci. Sekundárnym prínosom týchto programov je vyhľadávacia činnosť, keďže vytvárajú priestor pre zachytenie detí, ktoré sa už s násilím stretli alebo mu aktuálne čelia.
V rámci preventívnych programov pre deti využívame rôzne metodiky, zahraničné aj vlastné, napr.
- Kiko a ruka (Rada Európy)
- Ako sa chrániť /(Michele Elliottová)
- Bezpečne od útleho veku (Náruč)
Skúsenosť profesionálnej mamy
Na záver sa pozrime na niektoré plusy a mínusy profesionálnej náhradnej rodiny očami človeka „zvnútra“, profesionálnej mamy Tatiany Freitagovej (2009, časopis Nebyť sám):
„…tak ako všetko na svete, aj PNR má svoje plusy a mínusy. Vždy ide o to, z akej strany sa na vec pozeráte.
Plus
Dieťa nie je v detskom domove, v prostredí, kde je jedným z mnohých. Má šancu zažiť rodinu a reálny život. Má príležitosť k osobnostnému rozvoju a má ľudí, ktorí sú ochotní sa mu individuálne venovať. Nemusí o priazeň neustále bojovať s ostatnými.
Naučí sa sociálnym väzbám, naučí sa vytvárať a udržiavať si vzťahy. Bude schopné sa citovo pripútať k svojim budúcim rodičom, bude vedieť prežívať hĺbku vzťahu, čo je nielen pre dieťa, ale pre každého človeka alfa omega pre spokojný život.
Jeho potreby už nebudú uspokojované iba na základnej úrovni, ale niekto skutočne bude počúvať, čo dieťa chce a potrebuje. Môžete mu vytvoriť prostredie dôvery, bezpečia, poskytnúť domov a dať mu lásku.
Mínus
Musíte počítať s tým, že poskytujete dieťaťu domov iba dovtedy, kým bude možný návrat do jeho biologickej rodiny alebo do niektorej z foriem náhradnej rodinnej starostlivosti. Ďalšie mínus je, že nemáte prednostné právo na požiadanie o pestúnstvo, či adopciu konkrétneho dieťaťa, ktoré budete možno aj niekoľko rokov vychovávať. Jedného dňa príde správa, že niekto má o dieťa záujem a nikto sa vás nebude pýtať na to, či smie.
Ste profesionál, zamestnanec detského domova a nie ste zákonný zástupca detí, čiže o mnohých veciach rozhoduje riaditeľ. Okrem toho deti do profirodiny si väčšinou nemôžete vybrať. I to veľmi záleží na riaditeľovi konkrétneho detského domova. Ja som napríklad tú možnosť mala, no v mnohých detských domovoch vám deti jednoducho pridelia. Pravdaže nemusíte to prijať, ale potom nebude ani zmluva, ani práca, ani pomoc deťom.. Treba počítať aj s tým, že dieťa nebude veľmi príťažlivé, bude sa zle učiť, čudne správať…Nebudú to krásne, milé, usmiate deti z vašich predstáv. Ale je možné, že ste ich posledná šanca.
Je to práca a poslanie zároveň. Výchova detí je vždy poslanie a práve preto to nemôže robiť každý. Profesionálne rodičovstvo je však práca, za ktorú dostávate plat. Neviem, či je úmerný vynaloženému úsiliu pri 24- hodinovej starostlivosti o deti, ktoré ste nesplodili, ktoré ste si nevybrali a ktoré ste nemohli vychovávať a viesť odmala, čím narážate na množstvo problémov, ktoré by ste pri biologických deťoch zrejme podchytili v úplných začiatkoch. Tých mínusov je dosť, viem. Otázka však znie, či sú v tomto prípade také rozhodujúce. Byť profesionálnym rodičom nie je ľahké, nedajte sa zmiasť svojimi ilúziami. Ide o to, čím chcete naplniť svoj život a ktoré hodnoty ste si dali na vrchol rebríčka. Ja mám v týchto odpovediach jasno a tak vôbec neľutujem, napriek všetkým tým mínusom, svoje rozhodnutie stať sa profesionálnou matkou.“
Som rozhodnutý/á, čo ďalej
V súčasnosti vykonávajú prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti tieto akreditované subjekty:
- Návrat, o. z.,
- Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar
- Miesto pod slnkom, n. o.
Zoznam týchto akreditovaných subjektov je zverejnený na www.employment.gov.sk. Informácie o možnostiach absolvovať prípravu na profesionálne vykonávanie náhradnej starostlivosti poskytuje záujemcom každý úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, odbor sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Záujemca, ktorý absolvuje prípravu na výkon profesionálneho náhradného rodiča sa môže o zamestnanie uchádzať v centrách pre deti a rodiny v rámci celej SR. Vhodné je, aby bolo centrum pre deti a rodiny čo najbližšie k bydlisku profesionálneho náhradného rodiča. Tak ako aj v iných prípadoch zamestnávania, centrum pre deti a rodiny ako zamestnávateľ, musí v rámci svojej organizačnej štruktúry disponovať voľným miestom pre profesionálneho náhradného rodiča a z radov záujemcov o profesionálne náhradné rodičovstvo vyberá najvhodnejšieho kandidáta ako zamestnanca – profesionálneho náhradného rodiča.