fbpx
Určite ste si všimli, že v súčasnosti sa objavuje čoraz viac nových, cudzích slovíčok, ktorým niekedy ani nerozumieme. Jedným z týchto slov je aj SEXTING. Je sexting novinka dnešnej doby, alebo tu bol v nejakej forme aj v minulosti? A je to niečo, načo si treba dávať pozor, alebo dospelí zbytočne strašia? Aby sme mohli túto záhadu rozlusknúť, mali […]

Určite ste si všimli, že v súčasnosti sa objavuje čoraz viac nových, cudzích slovíčok, ktorým niekedy ani nerozumieme. Jedným z týchto slov je aj SEXTING. Je sexting novinka dnešnej doby, alebo tu bol v nejakej forme aj v minulosti? A je to niečo, načo si treba dávať pozor, alebo dospelí zbytočne strašia?

Aby sme mohli túto záhadu rozlusknúť, mali by sme sa najprv bližšie pozrieť na to, čo to sexting vlastne je. Z množstva poučiek a definícií vyberáme znenie zo stránky Kids Help Phone: ,,Sexting je, keď ľudia pošlú alebo dostanú sexuálne správy (niekedy nazývané „sexty“) cez nejakú formu technológie ako je mobilný telefón, webkamera, aplikácia alebo webová stránka. Sexty môžu zahŕňať slová, videá alebo fotografie. Zjednodušene ide teda o rozosielanie textových správ, fotografií či videa so sexuálnym obsahom.“

Možno ste sa už so sextingom v nejakej podobe osobne stretli alebo krútite hlavou, prečo to ľudia, tínedžeri či dospelí vlastne robia. Aj tu existuje viacero dôvodov, čo ľudí motivuje k tomu, že napr. posielajú svoje nahé fotky. Český vysokoškolský pedagóg Kopecký et al. (2015) našiel hneď 5 hlavných motívov.

  1. Sexting ako súčasť romantických vzťahov – môže nastať na začiatku vzťahu, keď sa snažíme partnera upútať, chceme byť príťažliví, flirtujeme s ním alebo ak je náš partner ďaleko a my využijeme túto formu komunikácie
  2. Sexting ako nástroj na potlačenie nudy –  múdre výskumy hovoria, že nudu  možno potlačiť aj zdieľaním svojich intímnych materiálov na sociálnych sieťach
  3. Sexting ako produkt sociálneho tlaku – to sa stáva vtedy, ak k tomu pristúpime pod vplyvom či tlakom svojho partnera, spolužiakov či kamarátov  a sami s tým úplne nie sme OK.
  4. Sexting ako produkt konzumnej spoločnosti, nástroj sebaprezentácie – niektorých motivuje k sextingu túžba pochváliť sa ako dobre vyzerajú, zviditeľniť sa, ukázať že sú atraktívni alebo si zvýšia sebavedomie.
  5. Sexting ako nástroj pomsty – to môže ľahko nastať po rozchode, napríklad chlapec z pomsty zverejní intímne fotky svojej bývalej priateľky medzi spolužiakmi na škole.

Dôsledky sextingu nemusia byť žiadne, ale môžu byť aj mimoriadne závažné. Rizikový je sexting hlavne v tom, že poskytujeme druhému citlivý materiál, ktorý môže byť neskôr použitý na  vydieranie, zosmiešňovanie, kyberšikanovanie, obťažovanie. Nevýhodou totiž je, že v momente stlačenia tlačidla ,,poslať“, strácame kontrolu nad ďalším osudom našej fotky, či videa. Na internete ľahko nájdete tragické príbehy o tom, ako zlomyseľné šírenie fotiek viedlo k samovražde obete. Zaujímavý je tiež dokument The Most Hated Man on the Internet, z dielne Netflixu, ktorý približuje ako sa môžu cítiť obete, ktorých fotky, či videá boli zverejnené v online priestore.

A čo sexting a história? Ak by sme sa pozreli do minulosti, zistili by sme, že sexty, či ľúbostné listy písal už Voltaire, Napoleon Bonaparte a mnohí iní a taká Nell Gwyn, milenka Karola II. mu dokonca poslala svoju nahú podobizeň vo forme maľby, dnešnými slovami nudiesku.

Internet a sociálne siete proces sextovania uľahčili a zrýchlili, na druhej strane aj dopady takéhoto konania môžu byť dnes oveľa fatálnejšie ako v minulosti.

Aká by bola teda rada na záver? Ako veľmi cennou a jednoduchou radou pri sextingu sa javí pravidlo Babička: Neposielaj ani nezdieľaj nič, čo by si neukázal svojej babičke!

Mgr. Martina Gajdošová, psychologička, Detské krízové centrum Náruč

Loading

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)