fbpx
Pani Ivana bola vydatá 8 rokov, keď sa jej predstavy o pokojnom a šťastnom rodinnom živote zrútili ako domček z kariet. Anetka bola prváčka a Miško škôlkar. Na prvý úder od manžela chcela rýchlo zabudnúť. Ľúbila ho. Dokonca aj vtedy, keď ju udrel druhý aj tretíkrát. Potom to už prestala počítať. Facky sa zahojili, rany na duši však nie. […]

Pani Ivana bola vydatá 8 rokov, keď sa jej predstavy o pokojnom a šťastnom rodinnom živote zrútili ako domček z kariet. Anetka bola prváčka a Miško škôlkar. Na prvý úder od manžela chcela rýchlo zabudnúť. Ľúbila ho. Dokonca aj vtedy, keď ju udrel druhý aj tretíkrát. Potom to už prestala počítať. Facky sa zahojili, rany na duši však nie. Bola denne ponižovaná ako žena, aj ako matka. Keby to aspoň tie deti nevideli a nepočuli. Ale ony to videli a počuli. A plakali s ňou. Nemalo to konca, práve naopak. Akoby bola skúšaná, či toho ešte viac unesie. Vydržala presne trinásť mesiacov. Kvôli deťom, aby mali rodinu. Netušila, že práve kvôli deťom musí odísť.

Jedného dňa zazvonila polícia. Oznámili jej, že dostali od susedov anonymné hlásenie. Potom sa jej spýtali, či je v poriadku a či sú v poriadku aj deti. Dostala leták. Čítala v ňom o našom občianskom združení Náruč – Pomoc deťom v kríze, ktoré pomáha týraným ženám, obetiam násilia. Váhala, či tam zavolať. Hanbila sa. Veľmi…

Ivanu medzičasom kontaktovala i dcérina triedna učiteľka a požiadala ju o stretnutie. Tušila, o čom bude rozhovor. Vypočula si, ako sa Anetka zmenila. Je smutná a vyhýba sa kontaktu s inými deťmi. Na hodinách je nesústredená. Cez vyučovanie sa pýta na toaletu, pričom sa do triedy vracia uplakaná. Zhoršila si známky. Treba to riešiť.

Ivana sa rozhodla. Zavolala do nášho poradenského centra a dohodla si osobné stretnutie. Počiatočná nervozita z nej po prvých minútach opadla. So stiahnutým hrdlom vyrozprávala svoj životný príbeh. Citlivý a chápajúci prístup sociálnej pracovníčky a psychologičky v nej vyvolal pocit dôvery.

S ich pomocou sa naučila byť silnejšou. Dokonca aj Anetka s Miškom sa hravou formou naučili vďaka psychologickej pomoci spracovať zlé spomienky. Na nevyhnutný čas sme pani Ivane pomohli odísť s deťmi do bezpečia. Ivanin – už bývalý – manžel bol medzitým za svoje správanie odsúdený a Ivana sa tak mohla spolu s deťmi vrátiť do pôvodného bytu. Deti boli súdom zverené do jej starostlivosti po tom, ako sme jej pomohli vypracovať potrebný návrh na súd. Pre Ivanu to bola náročná životná etapa, ale ako sama tvrdí: najviac jej pomohlo vedomie, že v tom nie je sama.  

Ak ste sa ocitli v rovnakej alebo podobnej situácii ako Ivana, kontaktujte naše Poradenské centrá Náruč v Žilina (tel. kontakt: 0918 185 576) alebo v Čadci (tel. kontakt: 0907 840 552), ktoré poskytujú bezplatné sociálne, právne a psychologické poradenstvo obetiam násilia.

Loading

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)