fbpx
Na záver sa pozrime na niektoré plusy a mínusy profesionálnej náhradnej rodiny očami človeka „zvnútra“, profesionálnej mamy Tatiany Freitagovej (2009, časopis Nebyť sám): „…tak ako všetko na svete, aj PNR má svoje plusy a mínusy. Vždy ide o to, z akej strany sa na vec pozeráte.  Plus  Dieťa nie je v detskom domove, v prostredí, kde […]

Na záver sa pozrime na niektoré plusy a mínusy profesionálnej náhradnej rodiny očami človeka „zvnútra“, profesionálnej mamy Tatiany Freitagovej (2009, časopis Nebyť sám):

„…tak ako všetko na svete, aj PNR má svoje plusy a mínusy. Vždy ide o to, z akej strany sa na vec pozeráte. 

Plus 

Dieťa nie je v detskom domove, v prostredí, kde je jedným z mnohých. Má šancu zažiť rodinu a reálny život. Má príležitosť k osobnostnému rozvoju a má ľudí, ktorí sú ochotní sa mu individuálne venovať. Nemusí o priazeň neustále bojovať s ostatnými. 

Naučí sa sociálnym väzbám, naučí sa vytvárať a udržiavať si vzťahy. Bude schopné sa citovo pripútať k svojim budúcim rodičom, bude vedieť prežívať hĺbku vzťahu, čo je nielen pre dieťa, ale pre každého človeka alfa omega pre spokojný život. 

Jeho potreby už nebudú uspokojované iba na základnej úrovni, ale niekto skutočne bude počúvať, čo dieťa chce a potrebuje. Môžete mu vytvoriť prostredie dôvery, bezpečia, poskytnúť domov a dať mu lásku. 

Mínus 

Musíte počítať s tým, že poskytujete dieťaťu domov iba dovtedy, kým bude možný návrat do jeho biologickej rodiny alebo do niektorej z foriem náhradnej rodinnej starostlivosti. Ďalšie mínus je, že nemáte prednostné právo na požiadanie o pestúnstvo, či adopciu konkrétneho dieťaťa, ktoré budete možno aj niekoľko rokov vychovávať. Jedného dňa príde správa, že niekto má o dieťa záujem a nikto sa vás nebude pýtať na to, či smie. 

Ste profesionál, zamestnanec detského domova a nie ste zákonný zástupca detí, čiže o mnohých veciach rozhoduje riaditeľ. Okrem toho deti do profirodiny si väčšinou nemôžete vybrať. I to veľmi záleží na riaditeľovi konkrétneho detského domova. Ja som napríklad tú možnosť mala, no v mnohých detských domovoch vám deti jednoducho pridelia. Pravdaže nemusíte to prijať, ale potom nebude ani zmluva, ani práca, ani pomoc deťom.. Treba počítať aj s tým, že dieťa nebude veľmi príťažlivé, bude sa zle učiť, čudne správať…Nebudú to krásne, milé, usmiate deti z vašich predstáv. Ale je možné, že ste ich posledná šanca. 

Je to práca a poslanie zároveň. Výchova detí je vždy poslanie a práve preto to nemôže robiť každý. Profesionálne rodičovstvo je však práca, za ktorú dostávate plat. Neviem, či je úmerný vynaloženému úsiliu pri 24- hodinovej starostlivosti o deti, ktoré ste nesplodili, ktoré ste si nevybrali a ktoré ste nemohli vychovávať a viesť odmala, čím narážate na množstvo problémov, ktoré by ste pri biologických deťoch zrejme podchytili v úplných začiatkoch. Tých mínusov je dosť, viem. Otázka však znie, či sú v tomto prípade také rozhodujúce. Byť profesionálnym rodičom nie je ľahké, nedajte sa zmiasť svojimi ilúziami. Ide o to, čím chcete naplniť svoj život a ktoré hodnoty ste si dali na vrchol rebríčka. Ja mám v týchto odpovediach jasno a tak vôbec neľutujem, napriek všetkým tým mínusom, svoje rozhodnutie stať sa profesionálnou matkou.“

Comments (2)

 • Ivanicova CDR gelnica
  Ivanicova CDR gelnica
  Reply

  Súhlasím s nou.

 • profesionálna náhradná MAMA – povolanie poslaním – Náruč
  Reply

  […] V prípade, že Vás zamestnanie profesionálneho náhradného rodiča zaujalo alebo zvažujete, že by ste ho i Vy mohli/chceli vykonávať, odporúčame prečítať si o tom, čo by ste mali zvážiť predtým, ako sa rozhodnete stať profesionálnym náhradným rodičom a o skúsenosti našej profesionálnej náhradnej mamy. […]

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked (required)